kl. Sheez Not Easy
Charming And Easy x She's Princess
american quarter horse
ur. 17 stycznia 2000r
kl. Sheez Not Easy american quarter horse ur. 17 stycznia 2000r ciemnogniada | Charming And Easy
nvrt
| Charming Professor nvrt | Professor nvrt |
Charming nvrt | |||
Easy Pink nvrt | Easy nvrt | ||
Pink nvrt | |||
M:
She's Princess
nvrt
|
Fast Prince
nvrt | Prince nvrt | |
Faster nvrt | |||
Who's She nvrt | Who's Who nvrt | ||
She nvrt |
- Cutting
historia: Sheez Not Easy wywodzi się z wyhodowanej u nas linii koni quarter horse. Sheez przyszła na świat jako zdrowy źrebak o poprawnej budowie. Miała być następczynią swojej matki - zdrową klaczą, która da kolejne piękne potomstwo. I tak było aż do 2011 roku - wtedy do naszej kadry dołączyła Kasia, która wypatrzyła Sheez w stadzie klaczy. Spytała, czy może ją zajeździć - i tak też się stało. Mimo, że quarterka miała już swoje lata na karku była pojętną uczennicą i już w kolejnym sezonie Sheez nie tylko pomagała przy pracy Kasi, ale również wystartowała w pierwszych zawodach: okazało się, że quarterka dzięki temu, że wywodzi się z wyścigowej linii, jest wyjątkowo szybka, co sprawia, że pogoń za bydłem nie jest dla niej najmniejszym problemem. Gdy początkiem 2015 roku w hodowli powstała drużyna cuttingowa, Sheez dołączyła do niej jako koń zastępczy, gotowy wystartować w razie kontuzji innego zwierzęcia.
podczas pracy: To zwierze łaknące towarzystwa człowieka. Bardzo chętnie współpracuje, jest bardzo ufna i szybko przywiązuje się do ludzi. W przeciwieństwie do większości naszych koni, Sheez rży na widok większości członków naszej ekipy: to bardzo wylewny koń i ilość jej emocji widać także podczas pracy. Dość łatwo się skupia i przy tym brak jej porywczości typowej dla młodych koni. To po prostu bardzo poczciwe zwierzę.
- praca z ziemi: Raczej bezproblemowa. Słucha chętnie i nie próbuje dominować. Co ciekawe, uwielbia naśladować: jeśli trener się schyli, ona także. Podskoczysz? Jeśli będzie miała dobry humor też to zrobi. Z tego powodu to koń, którego dość łatwo uczy się sztuczek: Sheez pod tym względem to nasz mały, stajenny bystrzak. Jest bardzo mocno skupiona na przewodniku, dlatego doskonale udaje się na kursy naturalnego szkolenia koni.
- na ujeżdżalni: Na pomoce reaguje standardowo: nie jest nadzwyczaj wrażliwa, ale i do betonowego pyska jej daleko. Zwykle chodzi grzecznie, podporządkowując się woli jeźdźca, choć zdarzają jej się gorsze dni, w które potrafi się zbuntować. Niemniej, jej żywioł to zdecydowanie praca z bydłem. Lubi to i każdy, kto widział ją przy pracy, może to potwierdzić. Wtedy znikają wszelkie próby poniesienia, czy nieposłuszeństwa i Sheez, w pełni skupiona na tym, kto siedzi na jej grzbiecie, spisuje się znakomicie, a wszelkie błędy podczas zawodów, czy treningów wynikają raczej z niedoświadczenia, lub niezdecydowania jeźdźca. Dodatkowo, jak na quartera przystało, ma krowi zmysł, dzięki czemu podczas treningu cuttingowego sprawdza się znakomicie.
- w terenie: Potrafi być nieco porywcza, zwłaszcza, jeśli jest koniem czołowym: lubi się rwać, gonić z innymi końmi i lecieć "na dzidę". Na wszelki wypadek nie dajemy jej więc początkującym jeźdźcom. Poza tym jednak jest bezproblemowa: nie kopie i nie próbuje gryźć się z innymi końmi. Nie jest też płochliwym zwierzęciem, dlatego pomijając próby ponoszenia, jest stosunkowo bezpiecznym koniem.
podczas zawodów: Trzeba przyznać że wyjazdy poza stajnie nieco ja stresują. Przez większą część życia nie opuszczała terenów WHK Arisha, dlatego są dla niej pewną nowością. Widać wyraźnie, że stara się opanować i ogarnąć całe zamieszanie wokół niej, jednak tak czy siak powoduje ono, że Sheez jest zestresowana. Potrzeba ogromnej ilości cierpliwości i spokoju, aby doszła do siebie. Oprowadzanie, uspokajanie głosem, możliwość przejścia się po terenie i poznanie go często działają na nią kojąco.
- podczas transportu: Zwykle dostaje jakieś lekkie leki uspokajające, lub zioła: choć do przyczepy zwykle wchodzi bez problemu to sama podróż, gdy nie wie, co wokół się dzieje jest dla niej bardzo stresująca. Kopie, czasem podgryza towarzysza podróży, bywa, że rży niespokojnie, jakby nawołując innych członków stada. Z przyczepy wychodzi niepewnie, cała spięta, rozglądając się nerwowo dookoła.
- podczas startu w cuttingu: Jeśli przed startem uda się nam uspokoić jej stargane nerwy zmienia się w konia, który daje z siebie wszystko, co najlepsze. Współpracuje z drużyną i zachwyca swoimi szybkimi reakcjami oraz niemałym motorkiem w czterech literach. Jeśli jednak start nastąpi zbyt szybko potrafi olewać jeźdźca; ma głowę w chmurach, reaguje z dużym opóźnieniem i każda próba pracy z cielakiem kończy się bardzo szybko. Wprawdzie im więcej startuje, tym jest spokojniejsza, ale cały czas ma z tym problem.
względem ludzi: To miła klacz, która bardzo chętnie oddaje się wszelkim pieszczotom. Problem pojawia się jednak w chwili, gdy na horyzoncie zjawi się osoba niemająca doświadczenia w pracy z końmi. Mianowicie, to stworzenie uwielbia smakołyki i jest wstanie za nie niemal zabić... jeśli akurat trafi na kogoś, kto jej pozwoli na dobieranie się do swoich kieszeni. Bo ona uwielbia to robić. Szperanie w kieszeniach ludzi, które pachną smakołykami zdaje się być jej hobby, a jeśli ktoś pozwoli jej początkowo na odrobinę za dużo, gdy później powie dość, Sheez potrafi nawet gryźć, byleby dostać swoje jedzenie. Poza tym jednak nie sprawia problemów przy czyszczeniu, czy sprowadzaniu z pastwiska. Nie boi się kąpieli i nie sprawia żadnych większych problemów.
względem koni: W stadzie jest dość bezkonfliktowa. Lubi towarzystwo innych koni, często można zobaczyć, jak bawi się z nimi i spędza czas we wszelaki sposób. Raczej nie pasie się w odosobnieniu, a gdy jest w boksie, często zaczepia swoje sąsiadki. Sytuacja zmienia się nieco, gdy ma potomstwo. Wtedy staje się bardzo wojownicza i długo nie dopuszcza do swojego maleństwa żadnego konia, a nawet względem obcych potrafi być agresywna.
w boksie: To koń, który 'pochodzi' z pastwiska; Sheez urodziła się pod chmurką, a nie w boksie, Być może to sprawia, że tolerancja zamkniętych przestrzeni jest u niej dość niska. Gdy musi stać w boksie dłużej niż na jedzenie i siodłanie robi się niespokojna. Zimy, gdy noce spędza wewnątrz to dla niej koszmar: kręci się, nie potrafi odpocząć, chyba, że jest po wieczornym treningu. Dlatego staramy się udostępniać jej biegalnie, by nie musiała tak obawiać się tych strasznych, ciasnych czterech ścian.
w boksie: To koń, który 'pochodzi' z pastwiska; Sheez urodziła się pod chmurką, a nie w boksie, Być może to sprawia, że tolerancja zamkniętych przestrzeni jest u niej dość niska. Gdy musi stać w boksie dłużej niż na jedzenie i siodłanie robi się niespokojna. Zimy, gdy noce spędza wewnątrz to dla niej koszmar: kręci się, nie potrafi odpocząć, chyba, że jest po wieczornym treningu. Dlatego staramy się udostępniać jej biegalnie, by nie musiała tak obawiać się tych strasznych, ciasnych czterech ścian.
- podczas karmienia: Sheez to żarłok jakich mało. Zawsze wygrzebuje z kieszeni ludzi przysmaki i zawsze, ale to zawsze głośno domaga się posiłku. Rży, wystawia łeb za drzwiczki boksu, a jej chrapy chodzą jak szalone, gdy klacz próbuje wywąchać co dziś będzie na śniadanie, czy kolacje. Gdy jednak już dostanie swoją porcje nie rzuca się na nią: spokojnie ją obwąchuje i dopiero wtedy zabiera się za jedzenie.
na padoku: To nie jest już najmłodszy koń. Mimo to, często zachowuje się jak źrebak; zaczepia inne kopytne i zaprasza je do zabawy. Często widzimy jak spędza czas, nękając młodsze koleżanki, które mają już dość jej harców. Poza tym często zdarza się jej drzemać, czy to na stojąco, czy leżąco; wtedy nawet człowiek na pastwisku nie jest w stanie jej ruszyć, bo nawet z obcych ludzi zdaje sobie nic nie robić.
chody: Przez domieszkę konia pełnej krwi Sheez ma stosunkowo wysokie jak na quartera chody. Przy tym jej kłus i galop są bardzo dynamiczne i "ostre", co sprawia, że klacz zalicza się do mniej wygodnych zwierząt w naszej stajni. Przez to długa praca z nią bywa męcząca: niełatwo wysiedzieć na jej grzbiecie,gdy jest się przyzwyczajonym do lekkich i przyjemnych chodów quarterów.
rodowód: Pochodzenie Sheez jest w pełni niewirtualne, jednak wywodzi się z naszej własnej linii quarterów. Jej ojciec, Charming And Easy, startował w konkursach reiningowych, zaś jej matka była klaczą rozwodową ze sporą dolewką krwi folblutów; jej rodzina i potomkowie często brali udział w gonitwach quarterów.
geneza imienia: Sheez Not Easy, czyli ona nie jest łatwa... Jej imię niewątpliwie odnosi się do dość porywczego charakteru, który sprawia, że nie tak łatwo utrzymać ją w ryzach w terenie. Przy okazji może mówić też o jej trudnych do wysiedzenia chodach.
Praca z ziemi | Katarzyna Wiśniewska | WHK Arisha | 13.06.2017
Teren | Katarzyna Wiśniewska | Rancho Arisha | 18.01.2014
Trening cuttingowy | Katarzyna Wiśniewska | WHK Arisha | 01.03.2015
Werkowany: tak
Kuty: tak
Odmiany: brak
Wysokość w kłębie: 150cm
Tarnikowane zęby: tak
Zajeżdżony: tak
Zajeżdżony w wieku: 11 lat
Kuty: tak
Odmiany: brak
Wysokość w kłębie: 150cm
Tarnikowane zęby: tak
Zajeżdżony: tak
Zajeżdżony w wieku: 11 lat
Sportowe:
- I miejsce, cutting, Hipodrom Eliksir
- I miejsce, cutting, Hipodrom Eliksir
- I miejsce, cutting, Sprzedaż Koni Wirtualnych
- I miejsce, cutting, Dresagio Stud
- II miejsce, cutting, Hipodrom Rose
- II miejsce, western, Hipodrom Paris
- III miejsce, cutting, Hipodrom Paris
- III miejsce, cutting (klacze), Hipodrom Holly
- V miejsce, cutting, IAHF
- V miejsce, cutting, XII IAHF
Wystawowe:
- III miejsce, wystawa klaczy AQH, Dresagio Stud
Tytuły:
- Najlepszy koń w cuttingu, Hipodrom Eliksir
- og. Easy Flight / aqh / 2008 / po Dreams Take Flight / boks / zdjęcie
- og. Easy Potencial / aqh / 2007 / po Scenic Potencial / boks / zdjęcie
- og. Not Typical Potencial / aqh / 2005 / po Scenic Potencial / boks / zdjęcie
- kl. Sheez Big Deal / aqh / 2006 / po Big Gunner / boks / zdjęcie
- kl. Sheez In Heart / aqh / 2007 / po Scenic Potencial / boks / zdjęcie
- kl. Sheez On Scene /aqh / 2009 / opo Scenic Potencial / boks / zdjęcie
- kl. Sheez Red Gun / aqh / 2005 / po Big Gunner / boks / zdjęcie
- kl. Sheez Scenic Champion / aqh / 2006 / po Scenic Potencial / boks / zdjęcie
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz