kl. Potencially Fast Deal
Sheez Big Deal x Scenic Potencial
american quarter horse
ur. 15 sierpnia 2010r
kl. Potencially Fast Deal american quarter horse ur.15 sierpnia 2015r brudnokasztanowata | Scenic Potencial | Scenic Prince nvrt | Prince of Your Heart nvrt |
Scenic Doll nvrt | |||
American Potencial nvrt | American Pride nvrt | ||
Big Potencial nvrt | |||
Big Smooth nvrt | |||
Gunner Girl nvrt | |||
Sheez Not Easy
american quarter horse ciemnogniada | Charming and Easy nvrt | ||
She's Princess nvrt |
- Cutting
historia: Ta śliczna kasztanka w linii żeńskiej ma już dwa pokolenia pracujące z bydłem, dlatego gdy przyszła na świat, szybko zapadła decyzja, że klacz zostanie u nas, a my spróbujemy zrobić z niej wybitnego wierzchowca. Tak się stało: Fast rosła szybko i zdrowo. Ani się obejrzeliśmy, a już zaczęła pracę pod siodłem. Nie pomyliliśmy się - kobyłka miała w sobie krowi zmysł i świetnie radziła sobie na arenie z cielakami. Początkiem 2015 roku dołączyła do naszej cuttingowej drużyny.
podczas pracy: Gdy w 2015 roku Fast dołączyła do naszej cuttingowej drużyny była niezbyt doświadczona w pracy pod siodłem. Świeżo zajeżdżona, ciągle była płochliwa, trochę nieporadna, choć ciekawska i podejmująca wyzwania z własnej woli. Obecnie zyskała jednak sporo umiejętności. Jej koordynacja ruchowa znacznie się poprawiła i z Fast zrobił się ogarnięty, energiczny koń. Cały czas istotnym jest, by nie wprowadzać jej wielu nowych elementów na raz: jeśli klacz czegoś nie zaakceptuje i nie nauczy się w pełni, później popełnia podczas wykonywania ćwiczenia wiele błędów, które trudno wyplenić z jej główki. Chętnie idzie do przodu, wymaga jednak delikatnego podejścia: szarpanie za pysk i krzyki to coś, co sprawia, że Fast zaczyna się buntować, a to nigdy nie kończy się dobrze.
- praca z ziemi: Fast lubi się bawić. Gdy jest na wolności, zaczepianie ludzi to u niej standard, dlatego łatwo przy tym zachęcić ją do pracy. Uległy charakter sprawia, że nie próbuje dominować i idzie ścieżką wyznaczoną jej przez trenera. Obecnie z ziemi cały czas pracujemy nad jej równowagą, co jednak idzie bardzo gładko. To otwarty, ale wrażliwy koń, przez co zarówno łatwo ją skrzywdzić, ale i równie łatwo czegoś dobrego nauczyć przy dobrym podejściu.
- na ujeżdżalni: Idzie chętnie, energicznie. Jest szczególnie wrażliwa na dosiad jeźdźca, ale należy także uważać na jej dość wrażliwy pysk. Prawdopodobnie gdyby pracowała w rekreacji, szybko by się znieczuliła, ale to od początku sportowy koń, uczony, by chodził "na myśl". Dlatego przyzwyczajona jest do wprawnej ręki i jeśli usiądzie na niej ktoś, kto uzna, że chce ją sobie poszarpać, może się zbuntować, machać łbem i odmawiać posłuszeństwa. Nie będzie to jednak wynikało z próby dominacji, a z prostej ucieczki przed bólem. Coraz lepiej radzi sobie w pracy z bydłem: zdecydowanie to quarter z krowim zmysłem, a że jej równowaga z dnia na dzień się poprawia, lepiej i lepiej radzi sobie z manewrowaniem przy cielakach.
- w terenie: To zdecydowanie nie jest koń na samotne wycieczki i na jazdę jako koń czołowy. Czuje się niepewnie, gdy nie widzi koni idących przed nią. Nie wymuszamy więc tego na niej, znając jej uległą naturę. Poza tym sprawdza się dość dobrze. Zdarza jej się wprawdzie spłoszyć, ale nie wpada wtedy w zupełną panikę: może przyśpieszy do kłusa, może przystanie, albo ewentualnie zrobi kilka kroków w galopie, ale już chwilę później się uspokaja. Idzie chętnie, często parskając i ciesząc się naturą wokół.
podczas zawodów: Gdy przyjeżdżamy na teren zawodów jest mocno rozproszona. Ilość koni, ludzi i dźwięków wprawia ją w zakłopotanie i Fast po prostu nie wie, co ma ze sobą zrobić. Co wyjazd, zachowuje się lepiej, ale tak czy siak mocno stresuje się w nowym miejscu. Na szczęście towarzystwo innych koni z drużny i znanych jej ludzi działa na nią kojąco, a gdy wyczuje krowy zdaje się wiedzieć "o co chodzi', przez co w trakcie rozgrzewki skupia się na pracy.
- podczas transportu: Nie lubi jeździć. Po prostu. Niby nie boi się przyczepy: bez problemu do niej wejdzie i z tym nie mamy problemów, ale sam przejazd to dla Fast olbrzymi stres. Ciasna przyczepka, w której nie da się biegać sprawia, że zaczyna trochę wariować. Rży, wołając stado, jeśli jedzie sama. Kopie w ścianki, wierci się i kręci. Nic jej nie uspokoi. Dlatego na dłuższe trasy dostaje jakiś delikatny lek uspokajający. Gdy już przyjdzie jej wysiadać, zwykle niemal wyskakuje z tego strasznego, małego pudła i potrzebuje chwili oprowadzania w ręku, by dojść do siebie.
- podczas startu w cuttingu: To dobry koń z krowim zmysłem. Wyraźnie widać jej progress: dobrze czuje się przy bydle. Niestety, jeśli przychodzi jej odcinać cielaka na początku całego procesu potrafi go szybko wypuścić przez stres; jeśli jednak startuje któraś w kolei i zdąży przywyknąć do tego, co się dzieje i gdzie jest, sprawdza się znakomicie, słuchając każdego polecenia jeźdźca. Nie jest jednak zwierzęciem, któremu oddaje się zupełnie luźną wodze w trakcie odcinania cielaka: od czasu do czasu przydaje się jej drobna pomoc jeźdźca, przez co wymaga doświadczonej osoby na swoim grzbiecie.
względem ludzi: Quartery z natury są dość łagodnymi, spokojnymi końmi, a Fast nie jest w tym przypadku wyjątkiem. I owszem, to dość wrażliwy, delikatny koń, jednak nie ma w zwyczaju gryźć, czy kopać. Pozwala na głaskanie, jest łasa na słodycze. Co prawda, gdy ktoś zaczynie ją irytować potrafi ostrzegawczo kłapnąć zębami, jednak jeszcze nie zdarzyło się, aby kogokolwiek ugryzła. Bardzo lubi czyszczenie, podczas którego zwykle zasypia, jednak potrafi mieć problemy z podawaniem kopyt: gdy ma zły dzień, z trudnością da podnieść jej nogę.
względem koni: W stadzie jest bardzo uległa, przez co często się jej obrywa. Często pasie się na boku, czasem w towarzystwie innych wyrzutków. Mimo to, chętnie bawi się z tymi końmi, przez które jest akceptowana i zdaje się bardzo przywiązywać do tych, obok których mieszka w stajni - przy każdym wyjściu takiego długo za nim spogląda, zaś każda zmiana wywołuje u niej stres. Pilnujemy, aby jej stado składało się z koni, które nie są zbyt agresywne - redukuje to obrażenia, jakie zdarzają się podczas bójek do minimum.... nie zmienia to jednak faktu, że od czasu do czasu Fast wraca z pastwiska z ugryzieniem na szyi, czy kulawizną.
w boksie: Jako źrebak parokrotnie miała poharatane nogi, bo po prostu trochę przesadzała z szaleństwami. Dzięki temu jest nauczona siedzenia w zamknięciu przez kilka dni. Oczywiście, to nie jest jej żywioł, ale toleruje bycie w zamknięciu. Grunt, by wewnątrz był jakiś człowiek, albo inny koń: wtedy czuje się bezpiecznie. Zwykle jednak nie wystawia pyska i siedzi w głębi boksu, przysypiając, albo żując siano, czy słomę. Jeśli zostaje w boksie na noc, często można znaleźć ją leżącą.
w boksie: Jako źrebak parokrotnie miała poharatane nogi, bo po prostu trochę przesadzała z szaleństwami. Dzięki temu jest nauczona siedzenia w zamknięciu przez kilka dni. Oczywiście, to nie jest jej żywioł, ale toleruje bycie w zamknięciu. Grunt, by wewnątrz był jakiś człowiek, albo inny koń: wtedy czuje się bezpiecznie. Zwykle jednak nie wystawia pyska i siedzi w głębi boksu, przysypiając, albo żując siano, czy słomę. Jeśli zostaje w boksie na noc, często można znaleźć ją leżącą.
- podczas karmienia: Podczas karmienia zwykle rży pod nosem, od czasu do czasu kopiąc lekko w drzwiczki, jednak poza tym, jest stosunkowo spokojna. Gdy wariuje za bardzo, zwykle jest ganiona przez konie obok: często próbują ją atakować. Z tego wynika jej stosunkowy spokój przed dostaniem posiłku, niemniej,prawdopodobnie, gdyby była wyżej w stadzie jej zachowanie uległoby zmianie.
na padoku: Fast zdaje się być wiecznym dzieckiem. Okres źrebięcy może już dawno ma za sobą, ale dalej chętnie zaprasza do zabawy inne konie i wręcz genialnie dogaduje się z młodzieżą. Bardzo często można zauważyć, jak wariuje, biega i prowokuje pozorowane walki. Często wchodzi w interakcje z innymi końmi, a jeśli te nie reagują bawi się sama ze sobą, czy to znalezionym patykiem, czy po prosu biegając po pastwisku. Oczywiście wiele czasu spędza też na wypasie, ale nie da się zaprzeczyć: Fast lubi się ruszać.
chody: Fast nie bez powodu nie jest koniem wystawowym: nie ma najbardziej eleganckiego ruchu. Owszem, rusza się poprawnie, ale słabo wypada przy reszcie naszych koni. Często gubi rytm, zwłaszcza w stępie,a jej kroczki są jakieś takie małe i nieporadne. Przy tym podnosi nogi dość wysoko, przez co nie jest najwygodniejszym koniem na świecie.
rodowód: Ze strony matki, Fast pochodzi z naszej cuttingowej linii. Sheez Big Deal i Sheez Not Easy to nasze klacze startujące w cuttingu: Big Del to kasztanka, zaś Not Easy jest śliczną gniadoszką. Jej dziadek, Big Gunner, to american paint horse startujący w reiningu. Przez jego geny, Fast może dawać źrebaki rasy APH, zamiast AQH. Ojciec Fast to wszechstronny, jeleni ogier. Startuje w trailu, ale pracuje także z bydłem. Dzięki takiemu pochodzeniu nie m nic dziwnego w tym, że Fast dobrze radzi sobie z krowami.
geneza imienia: ang. Prawdopodobnie Szybki Interes; słowo "potencially" to wariacja na temat imienia ojca, "deal" przejęła z imienia matki. Imię całkiem dobrze się w nią wpasowuje. W końcu cutting wymaga i szybkości, i zwinności, poza tym sama prezentacja konia trwa w nim bardzo krótko.
chody: Fast nie bez powodu nie jest koniem wystawowym: nie ma najbardziej eleganckiego ruchu. Owszem, rusza się poprawnie, ale słabo wypada przy reszcie naszych koni. Często gubi rytm, zwłaszcza w stępie,a jej kroczki są jakieś takie małe i nieporadne. Przy tym podnosi nogi dość wysoko, przez co nie jest najwygodniejszym koniem na świecie.
rodowód: Ze strony matki, Fast pochodzi z naszej cuttingowej linii. Sheez Big Deal i Sheez Not Easy to nasze klacze startujące w cuttingu: Big Del to kasztanka, zaś Not Easy jest śliczną gniadoszką. Jej dziadek, Big Gunner, to american paint horse startujący w reiningu. Przez jego geny, Fast może dawać źrebaki rasy APH, zamiast AQH. Ojciec Fast to wszechstronny, jeleni ogier. Startuje w trailu, ale pracuje także z bydłem. Dzięki takiemu pochodzeniu nie m nic dziwnego w tym, że Fast dobrze radzi sobie z krowami.
geneza imienia: ang. Prawdopodobnie Szybki Interes; słowo "potencially" to wariacja na temat imienia ojca, "deal" przejęła z imienia matki. Imię całkiem dobrze się w nią wpasowuje. W końcu cutting wymaga i szybkości, i zwinności, poza tym sama prezentacja konia trwa w nim bardzo krótko.
Trening cuttingowy | Dawid Janicki | WHK Arisha | 09.05.2015
Trening cuttingowy | Dawid Janicki | WHK Arisha | 07.06.2017
Trening westernowy | Dawid Janicki | WHK Arisha | 29.10.2016
Werkowany: tak
Kuty: tak
Odmiany: gwiazdka
Wysokość w kłębie: 154cm
Tarnikowane zęby: tak
Zajeżdżony: tak
Zajeżdżony w wieku: 3 lata
Kuty: tak
Odmiany: gwiazdka
Wysokość w kłębie: 154cm
Tarnikowane zęby: tak
Zajeżdżony: tak
Zajeżdżony w wieku: 3 lata
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz